19 września uczniowie klas piątych uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu. Wybrali się na 28. Festyn Archeologiczny, który odbywał się w Biskupinie, w tym roku pod hasłem „My Słowianie”.
Przez kilka godzin przebywali na terenie biskupińskiego rezerwatu archeologicznego i mieli okazję poznać kulturę Słowian w okresie wczesnego średniowiecza. Obserwowali walki wojów z prawdziwymi mieczami, toporami i tarczami, próbowali podpłomyków z ziołami, lepili naczynia z gliny, składali cząstki naczyń wykopanych przez archeologów, strzelali z łuku, zgłębiali tajniki pracy rogownika i bursztyniarza. Gdy poczuli się zmęczeni chodzeniem po osadzie i wiosce piastowskiej, przysiedli na polanie, by odpocząć i wysłuchać ciekawych wykładów na temat kultury i religii Słowian.
Na koniec odzyskali siły, by jeszcze pobiec kupić pamiątki, wśród których znalazły się: dzidy, łuki i miecze.
Wspomnieć jeszcze wypada, że nasi piątoklasiści brali udział w różnych konkursach odbywających się na festynie. Wykazywali się wiedzą, odpowiadając poprawnie na pytania, za co zostali docenieni nagrodami rzeczowymi – brawo ponieccy uczniowie!
Ten szkolny dzień, nie był tylko relaksującą wycieczką, dostarczającą wielu wrażeń, ale przede wszystkim wspaniałą lekcją historii.

Opracowala:Danuta Cieślak

 Galeria zdjęć: