Czy wiecie, że …
- opór aerodynamiczny stanowi około 50% wszystkich oporów w czasie jazdy,
- prędkość powietrza wylatującego z nosa w czasie kichnięcia waha się od 40 do 160 km/h,
- wysokość skrzydła tylnego Plymoutha Roadrunnera Superbird jest równa wysokości dachu, przez co osiąga wysokość 24 cali (60 cm) od klapy lub 156 cm, licząc od ziemi,
- najbardziej opływowym samochodem świata jest Volkswagen XL1 z 2013 roku; posiada on tak niski opór (Cx=0,19), że jest w stanie przejechać 100 km na niecałym litrze oleju napędowego?

Te i wiele innych ciekawostek na temat aerodynamiki w motoryzacji przedstawił na lekcji  fizyki Janek Kędziora z kl. VIII b – pasjonat tej dziedziny.
To kolejny już przykład uczniowskiej prezentacji na temat: „Ile fizyki w mojej pasji?”.
Janek wykazał się nie tylko ogromną wiedzą, znacznie wykraczającą poza ramy podstawy programowej z fizyki w szkole podstawowej, ale pokazał też własnoręcznie wykonane modele, jak choćby kropli wody, sześcianu czy skrzydła samolotu.
Ósmoklasiści przenieśli się na 40 min. w ekscytujący świat motoryzacji.
Dla zwiększenia atrakcyjności części praktycznej, Janek w swój pokaz włączył koleżanki i kolegów z klasy, którzy kolejny raz przekonali się, jak pasja oraz zaangażowanie rozwijają i uskrzydlają.

Warto dodać, że Janek uzyskał tytuł laureata w konkursie KATEDRA UCZNIOWSKA JUNIOR 2022 – blok nauk matematyczno-przyrodniczych- za pracę zatytułowaną „Ekstremalne ciśnienie a zdrowie i życie człowieka (fizyka).
Konkurs zorganizowało I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie.
Ogromne gratulacje dla Janka! Powodzenia w osiąganiu zamierzonych celów!


Opracowali:
Lidia Godziewska
Jan Kędziora

 



Galeria zdjęć: