Najważniejsze święto szkoły to Dzień Patrona. Od kilku już lat obchodzimy je w czerwcu, dlatego że ppłk dr Bernard Śliwiński właśnie w tym miesiącu obchodził imieniny i my też wtedy świętujemy.
21 czerwca cała społeczność szkolna przybyła w galowych strojach i z przypiętymi biało-czerwonymi rozetkami. Na dzieci czekały przeróżne atrakcje i zadania, które miały na celu zaznajomienie uczniów z życiem Patrona i zapoznanie z historią oraz przebiegiem Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919 r. na terenie gminy Poniec. Dla wszystkich zostały przygotowane prezentacje multimedialne, dzięki którym uczniowie utrwalili sobie wiedzę na temat tego, kim był i kiedy żył ppłk dr Bernard Śliwiński, jak przebiegała obrona Ponieca i okolic w trakcie Powstania Wielkopolskiego oraz jaką rolę odegrał podpułkownik podczas obrony powiatu gostyńskiego. Po obejrzeniu slajdów uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w grze interaktywnej kahoot oraz rozwiązali krzyżówkę tematyczną, która wcale nie okazało się trudna dla tych, którzy uważnie obejrzeli przygotowane materiały. Natomiast najmłodsi zajęli się pracą twórczą; wykonywali rysunki na temat „Zabawy małego Benia” – przecież nasz Patron też był kiedyś dzieckiem i też lubił się bawić.
Po pracach w szkole uczniowie klas I – III udali się na spacer na miejscowy cmentarz i zapalili znicz na grobie powstańców. Starsi koledzy (IV – VII) w tym czasie wędrowali ulicami miasta z przewodnikiem w ręce i wykonywali przeróżne zadania w miejscach związanych z działalnością powstańczą, np. przy kinie, posterunku policji. Najstarsi uczniowie, czyli ósmoklasiści, w formie wycieczek rowerowych odwiedzili miejsca pamięci powstańczej w okolicach Ponieca. Oni również otrzymali przewodniki-mapki, które doprowadzały ich do celu – jedni zmierzali w kierunku Gościejewic, inni do Miechcina i Waszkowa. Po drodze czekały na nich zadania, które wykonywali bez zarzutu w czasie krótkich postojów.
Wychowankowie naszej szkoły spisali się wspaniale, a to dowodzi, że postać Bernarda Śliwińskiego stała im się bliższa.
Wszystkim nauczycielom, którzy sprawowali opiekę w czasie wycieczek rowerowych, oraz wychowawcom dziękujemy za współpracę. Dzięki Wam udało nam się zrealizować cały plan Dnia Patrona.

Organizatorki dnia:
Anita Aleksandrzak
Danuta Cieślak

 Galeria zdjęć: