Czytanie dla pokoju.
Tak brzmiało hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Od kilku lat w naszej szkole październik utożsamiany jest ze świętem biblioteki, tak było również i w tym roku. Święto biblioteki obchodziliśmy przez cały październik – były konkursy, zagadki z książką i biblioteką w roli głównej, wystawka książek, gazetki tematyczne oraz przestawienie teatralne, a także pasowanie pierwszaków na czytelników biblioteki szkolnej.
    Uczniowie kl. 4 – 8 w piątek 21.10 na godzinie wychowawczej wzięli udział w bibliotecznym projekcie „Czytanie dla pokoju”. Każda z klas podzielona na 4-osobowe zespoły, wykonywała pod okiem wychowawcy przydzielone im zadania. Powstały ciekawe plakaty „Wszystkie dzieci świata czytają książki” oraz „Empatia, tolerancja, pokój na świecie – bez nich ani rusz!”, uczniowie tworzyli książkowe memory, postacie książkowe z gazet, wypowiadali się na temat tegorocznego hasła MMBS Czytanie dla pokoju, pisali listy życzeń w imieniu książek.
Bibliotekarka szkolna wraz z uczennicami klasy VIB przygotowała dla uczniów z klas I – III naszej szkoły oraz przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Poniecu przedstawienie teatralne  pt. „Baśniowy ambaras”, które promowało czytelnictwo oraz bibliotekę szkolną wśród najmłodszych. Spektakl wzbudził wśród publiczności ogromne zainteresowanie; opowiadał o baśniowych postaciach i bajkach, które umierały, ponieważ dzieci przestały je czytać, jednak wszystko kończy się dobrze, a baśnie ratunek znajdują wśród małych czytelników.
W dniach 10–18 października na młodszych  uczniów wypożyczających książki czekała niespodzianka – „słodkie wypożyczenia”, każdy odwiedzający bibliotekę w tych dniach, otrzymywał cukierki.
Uczniowie naszej szkoły mogli wykazać się talentem fotograficznym i wziąć udział w konkursach: „Przyłapany na czytaniu” dla klas 4 – 8 oraz „Ubierz się w bajkę” dla młodszych uczniów z kl. 1 – 3. Zadanie polegało na wykonaniu fotografii w określonym formacie, na podany temat, a młodsi uczestnicy przebierali się za wybraną postać z bajki, baśni lub książki dla dzieci. Powstało mnóstwo ciekawych, kolorowych, kreatywnych fotografii. Komisja konkursowa wyłoniła  po 3 zwycięzców.
Wśród młodszych uczniów zwyciężyli:
I m. Maria Sikora 1A
II m. Alex Kowalczyk 1A
III m. Filip Kubiak 1A
Z grona uczestników z klas IV- VIII zwycięzcami zostali:
I m. Zofia Kaźmierczak 8C
II m. Eliza Domagał 8A
III m. Oliwia Giezek 7B
Z wszystkich konkursowych fotografii utworzono wystawę w budynku A oraz C.
Zorganizowano również konkurs plastyczny „Laurka dla biblioteki”, który polegał na wykonaniu kartki dla biblioteki Wpłynęło wiele interesujących i pomysłowych prac, które można było podziwiać w holu szkoły.
Zwycięzcami zostali:
I m. Aleksander Kubiak 2C
II m. Wiktoria Ferens 3A
III m. Hanna Ferens 2B
z klas 1 – 3, z kl. 4 – 8 natomiast:
I m. Marta Barska 4A
II m. Amelia Murawska 4A
III m. Gabriel Adamczak 5B
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci materiałów plastycznych ufundowanych przez szkolną Radę Rodziców.
Pierwszoklasiści 25.10.2022 r. byli pasowani na czytelników biblioteki szkolnej na uroczystym apelu, na którym wystąpili dla nich koledzy z kl. 3A. Świeżo upieczeni czytelnicy otrzymali zakładki oraz pamiątkowe dyplomy, a także czytelnicze wyprawki od Instytutu Książki.
Przez cały październik trwał konkurs na klasę, która wypożyczy najwięcej  książek. W kategorii klas młodszych zwyciężyła kl. 3B - wypożyczając 120 książek. Wśród starszych klas zwyciężyli uczniowie kl. 6B, którzy wypożyczyli 56 książek. Zwycięskie klasy otrzymały nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców – słodki upominek.
Zwycięzcom gratulujemy, a uczestnikom wszystkich konkursów dziękujemy za wspólną zabawę.

Magdalena Kubeczka



Galeria zdjęć: