W środę, 26 października uczniowie kl. IV a wybrali się do Poznania na niecodzienną lekcję regionalizmu.
Najpierw odwiedzili poznańskie Radio Emaus i dzięki uprzejmości pracowników poznali tajniki pracy radiowca. Dowiedzieli się również, jak wygląda studio, dlaczego jest tak zbudowane. Podczas warsztatów uczyli się prawidłowego operowania głosem, a także mieli możliwość nagrania własnych zmagań z językiem polskim. Po odsłuchaniu ścieżki dźwiękowej usłyszeli, jakie efekty można uzyskać dzięki technice komputerowej.
Następnie dzieci udały się do Manufaktury Słodyczy – Słodkie Czary Mary. Tutaj zabawiły się podczas pokazu i warsztatów z karmelem. Z uśmiechem na ustach i plecakami pełnymi własnoręcznie wykonanych słodkości przeszły do Rogalowego Muzeum Poznania. Była to wspaniała lekcja gwary poznańskiej na żywo. Prowadzący w bardzo dowcipny sposób posługiwali się właśnie gwarą. W muzeum dzieci miały okazję wałkować ciasto, wykrawać, nadziewać i zwijać rogale oraz degustować ten wspaniały regionalny przysmak. Na koniec otrzymały dyplom rogalowego czeladnika.
Kolejnym punktem programu było muzeum Blubry – poznańskie legendy w 6D. Dzięki kapsule czasu czwartoklasiści przenieśli się w przeszłość i poznali bohaterów poznańskich legend. Atrakcji mogli doświadczyć wszystkimi zmysłami. Odbiór wrażeń wzmacniały efekty specjalne – mgła, wiatr, lasery, a także spotkanie z ruchomymi postaciami – bohaterami dziecięcych opowieści oraz słodki, migdałowy zapach rogali świętomarcińskich. Wszystkiemu towarzyszyły konkursy, quizy, zagadki związane z gwarą wielkopolską.
W drodze powrotnej uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcie ze znanym propagatorem gwary poznańskiej – Starym Marychem.