W marcu, kwietniu i maju w naszej szkole realizowany był projekt międzyprzedmiotowy ,,Dobre jedzenie – zdrowe jedzenie''. Podczas wykonywania różnych zadań uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy o zdrowiu.
Projekt realizowany był głównie na lekcjach wychowania fizycznego, przyrody, języka angielskiego i polskiego, techniki oraz w czasie zajęć świetlicy szkolnej. Uczniowie z klas szóstych przygotowali zdrową książkę kucharską (w języku polskim i angielskim), wykonali surówki i kanapki, dzięki czemu mogli w praktyce zastosować zasady higienicznego przygotowywania jedzenia. Piątoklasiści zgłębili temat zdrowych śniadań na lekcjach języka niemieckiego, a także poznali zdrowe, regionalne potrawy na przyrodzie. Uczniowie z klas czwartych sporządzili przepisy na lekcji języka polskiego, a na zajęciach języka angielskiego nauczyli się ,,zdrowych’’ słówek w języku obcym; wiedzę o zdrowiu poszerzyli na przyrodzie. Podczas zajęć wychowania fizycznego uczniowie przekonali się, jak długo trzeba ćwiczyć, by spalić określoną ilość kalorii i dowiedzieli się, jak to wykonywać najefektywniej. Dzieci uczęszczające do świetlicy wykonały wiele rebusów oraz prozdrowotnych krzyżówek. Podczas kwietniowych lekcji wychowawczych uczniowie wszystkich klas rozmawiali o zdrowiu, oglądali prozdrowotne prezentacje multimedialne i przygotowywali zdrowe kanapki.
Projekt podsumowany został konkursem ,,Bieg po zdrowie''. Zadaniem sztafet klasowych było szybkie wykonanie zadań sprawnościowych, m.in. skoki na skakance i przechodzenie przez szarfę oraz poprawne rozwiązanie zadań z wiedzy o zdrowiu. Międzyklasowy konkurs wygrali uczniowie z klasy VI a. Każdy uczestnik biegu otrzymał zdrową przekąskę – smaczne jabłko, aby zawsze pamiętał o właściwym odżywianiu, bo w zdrowym ciele - zdrowy duch.