W sobotę - 21 kwietnia społeczność szkolna rozpoczęła wiosenną akcję "Sprzątanie świata 2012". Niestety, pogoda spłatała nam figla i musieliśmy przerwać porządkowanie gminy. Deszcz nie dawał za wygraną, więc przemoczeni wróciliśmy do domów.
Poczekaliśmy na sprzyjającą aurę, by ruszyć na pomoc naszej ponieckiej ziemi. Wznowiliśmy akcję w piątek - 27 kwietnia. Po zajęciach lekcyjnych wszyscy uczniowie wyposażeni w rękawiczki, worki na śmieci i reklamówki spotkali się z opiekunami w wyznaczonych miejscach. Dzieci z klas I - III mieszkające w Poniecu sprzątały ulice przy budynkach szkoły, boiska sportowe, park, a starsze, z klas IV - VI, okolice miasta: obszary wzdłuż drogi w kierunku Janiszewa, Pawłowic i Sowin. Uczniowie z wiosek pozostali w swoich miejscowościach i pod opieką nauczycieli ze szkoły podstawowej oraz publicznego gimnazjum zadbali o czystość najbliższego otoczenia.
Pogoda tym razem dopisała; pięknie świeciło słońce, wiatr przyjemnie ochładzał, humory dopisywały. Nastroje byłyby zapewne lepsze, gdyby śmieci było mniej.
Akcję przygotowano i przeprowadzono przy udziale Urzędu Miejskiego i Publicznego Gimnazjum w Poniecu.