,,Młodzi mieszkańcy gminy Poniec w Europie i dla Europy’’ to tytuł projektu, który zrealizowali uczniowie z klas szóstych konsultując się z nauczycielami i wychowawcami. Do przygotowania było osiem zadań o Poniecu i najbliższej okolicy. Każda z grup dostała szczegółowe wskazówki co powinno być zawarte w ich prezentacji oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas prezentacji na scenie. Za każde zadanie grupa mogła otrzymać 20 punktów.
Dnia 21 czerwca 2012 r. nastąpiła prezentacja efektów pracy. Uczniowie ułożyli i wykonali na scenie piosenkę o naszej miejscowości, zareklamowali Poniec i przeprowadzili wywiad z mieszkańcami naszego miasta. Przedstawili zabytki ziemi ponieckiej oraz zasłużonych dla naszego regionu, obliczyli odległość z Warszawy do wybranych stolic państw europejskich, porównali liczbę mieszkańców i powierzchnię kilku unijnych państw, pokazali Poniec na mapie i powiedzieli co pięknego w naszym rejonie warto zobaczyć oraz omówili wyznania religijne w Poniecu. Uczniowie dokonali zakupu biletu oraz zapytali o drogę w języku angielskim. Wykonali osiem prac plastycznych poświęconych naszej gminie i je omówili, przedstawili sportowców pochodzących z naszych ziem oraz sporty popularne w naszej gminie.
Rywalizacja przebiegała w przyjaznej atmosferze. Wygrała klasa 6 b zdobywając 139 pkt. na 180 możliwych i wyprzedzając o 21 punktów klasę 6 a.