Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodziliśmy przez cały październik – były konkursy, łamigłówki, zagadki oraz rymowanki z książką i biblioteką w roli głównej.
Bibliotekarka szkolna wraz z uczniami klasy VI c oraz ich wychowawczynią, p. Katarzyną Piekarą, przygotowała dla uczniów klas I – III oraz przedszkolaków nową, komediową wersję baśni pt. „Kopciuszek inaczej”. Spektakl wzbudził wśród publiczności dużo radości.
Przez dwa październikowe tygodnie na młodszych  uczniów wypożyczających książki czekała niespodzianka – „słodkie wypożyczenia” - każdy odwiedzający bibliotekę w tych dniach otrzymywał cukierki. Dla nich także zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem „Okładka książki”. Zadaniem uczestników było narysowanie okładki do wybranej przez siebie książki ze wskazanymi w regulaminie elementami – tytułem i autorem książki. Wyłoniono zwycięzców: I m. Julia Janaszak , II m. Julia Dziubałka oraz Oliwia Ferens, III m. Borys Dziubałka i Aleksandra Jankowiak, wyróżnienie: Amelia Majewska, Maja Małyszek, Tymoteusz Pietrzak, Martyna Szklarska. Prace konkursowe zostały wyeksponowane w bibliotece w budynku C
Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli wykazać się również talentem fotograficznym i wziąć udział w konkursie „Jesienny portret z książką”. Zadanie polegało na wykonaniu fotografii na podany temat w określonym formacie. Wśród młodszych uczniów zwyciężyli: I m. Nikola Żmuda II c;  II m. Julia Janaszak II c oraz Dawid Poprawski kl. I a;  III m. Marta Środawa kl. III b oraz Tymoteusz Pietrzak kl. I c; wyróżnienie: Zuzanna Sikora II c, Agata Maćkowiak kl. II a. Z grona uczestników z klas IV – IIIG zwycięzcami zostali: I m. Zofia Poprawska VII b; II m. Natasza Mikulska VIII a; III m. Jakub Idziak kl. IV a oraz Zofia Pierzchała kl. III ag; wyróżnienie: Mateusz Domagała kl. VIII b. Z wszystkich konkursowych fotografii utworzono wystawę w budynku A.
Starsi uczniowie na zajęciach z wychowawcą wykonywali prace w grupach – jedno z zadań było poleceniem konkursowym – wykonanie plakatu tematycznego „Książka to przyszłość”.
Wyniki rywalizacji zostały ogłoszone 6 listopada na apelu podsumowującym MMBS.
W kategorii klas IV – VI:
I m. – IV a, II m. – kl. VI c, III m. – kl. VI b.
W kategorii klas VII – III G:
I m. – kl. VII a, II m. – kl. VIII a, III m. – VII b.
Podczas tego apelu uczniowie z klasy V d wystąpili w spektaklu „Książka przed sądem”. Wcielili się w role bohaterów rozprawy sądowej. Jako pierwsza na scenie pojawiła się Książka, która stanęła przed sędzią i prokuratorem. Oskarżono ją, że jest niepotrzebnym przeżytkiem i czas odejść do lamusa. Główna bohaterka broniła się dzielnie, argumentując swój byt, m.in. tym, że to właśnie ona towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, odkąd tylko nauczył się pisać. Kiedyś o nią dbano i ceniono, a teraz jest niepotrzebna? To straszne i okrutne, jak sama oceniła. Jej przeciwnicy to: płyta CD i komputer. Z pomocą oskarżonej przyszedł obrońca, który przytoczył piękne słowa Andrzeja Grabowskiego: „Książka to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją czyta, doradcę ma i przyjaciela”. Świadkiem obrony była bibliotekarka i wszystkie dzieci zgromadzone w sali, które głośno krzyczały: „Wiwat! Wiwat! Niech żyje książka nam!”. Nawet sędzia ostatecznie uznał, że z czytania książek nie wolno zrezygnować.

 

 Galeria zdjęć: