Warszawa dla wytrwałych
Klasa 6a
Uczniowie klasy VI a już od początku roku szkolnego przygotowywali się do wspólnego odkrywania stolicy. Nic więc dziwnego, że gdy nadszedł dzień wyjazdu, „w pełnym rynsztunku” zjawili się w umówionym miejscu, by rozpocząć emocjonującą podróż.
Nie lada wyzwaniem było pięciogodzinne zwiedzanie Starego Miasta, Krakowskiego Przedmieścia, Traktu Królewskiego oraz Łazienek. Jednak nikt nie narzekał, bo bardzo ciekawe było oglądanie z bliska miejsc widzianych często w telewizji. Na koniec spojrzeli na miasto z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki, a ponieważ stąd już „żabi skok“ do Złotych Tarasów, pomimo zmęczenia, nie odmówili sobie tej przyjemności.
Drugi dzień rozpoczęli od zwiedzania planu filmowego w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Tutaj nie tylko dowiedzieli się o pracy filmowców, ale też wcielili się w ich role, przyjrzeli się pracy ekipy filmowej i nagrywaniu kolejnych ujęć. Zobaczyli wyjątkową scenografię - korytarz szkolny, klasę, prawdziwie królewską ucztę, salę tronową, królewską sypialnię oraz filmowe lochy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kostiumy i rekwizyty. Na końcu zobaczyli siebie na wielkim ekranie w „Historii w ożywionych obrazach”.
Kolejną atrakcją była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Podczas niemal czterogodzinnego pobytu młodzież korzystała z setek interaktywnych eksponatów, obsługiwała je, mierzyła się z problemami i poszukiwała rozwiązań.
Przed udaniem się na PGE Narodowy uczniowie spojrzeli na Powiśle i most Świętokrzyski z perspektywy ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Następnie poznali piłkarskie emocje podczas zwiedzania PGE Narodowego, gdzie zobaczyli m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej oraz centrum medialne, które przeznaczone jest dla dziennikarzy, a także weszli na punkt widokowy stadionu. Niecodzienną atrakcją był również przejazd jedynym w Polsce metrem.
Kolejny dzień rozpoczął się od wizyty w Centrum Pieniądza NBP. W czasie zajęć uczniowie poznali etapy rozwoju pieniądza, systemy pieniężne, przeszli ulicą Bankową do Banku Centralnego i Skarbca, gdzie mogli wziąć w ręce prawdziwą sztabę złota i byli obsypani złotymi monetami.
Przed pożegnaniem stolicy odwiedzili jeszcze „Niewidzialną Wystawę”, która przeniosła ich w wyjątkową podróż w niewidzialny świat. Tu wypróbowali, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu. Przewodnikami po niewidzialnym świecie były osoby niewidome lub niedowidzące.
Już w czasie drogi powrotnej młodzież z całą pewnością stwierdziła, że ta podróż bardzo zmieniła ich postrzeganie świata.