Znajdziesz go na ścianie w każdej szkole, w każdym laboratorium chemicznym i w każdej książce do chemii. Oczywiście chodzi o układ okresowy pierwiastków chemicznych – tablicę Mendelejewa. Została ona opracowana dokładnie 150 lat temu. Z tej okazji obecny rok 2019 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków. Co sprawia, że jest on tak wyjątkowy?
ONZ w uzasadnieniu stwierdza, że ułożenie tablicy przedstawiającej pierwiastki jest jednym z największych osiągnięć naukowych w historii ludzkości. W marcu tego roku minęło dokładnie 150 lat od kiedy rosyjski naukowiec Dmitrij Mendelejew ułożył znane wtedy pierwiastki w tablicę, którą posługujemy się do dziś.
W naszej szkole obchodziliśmy te jakże ważne dla nauki urodziny. Uczciliśmy je pogadankami o historii układu okresowego i jego twórcy, tematyczną gazetką ścienną na szkolnym korytarzu, a także konkursami.
Pierwszy z nich, adresowany do uczniów kl.5-8, to „Ułożenie najdłuższego słowa z symboli pierwiastków chemicznych”. Wzięło w nim udział trzynaścioro uczniów z kl.5 a, 7 a, 7 c, 8 a i 8 b.
Na podium stanęli:
I miejsce – Kasandra Juskowiak z kl.7 c,
II miejsce – Laura Skrzypczak z kl.8 a,
III miejsce – Jakub Król z kl.8 a.
Na wyróżnienie zasługują dziewczęta z kl. 5 a: Lena Klupsch, Maja Stanisławska i Zosia Żabicka, które z ogromnym zaangażowaniem i determinacją włączyły się do konkursu, a chemia dopiero przed nimi.
Dużym powodzeniem cieszyła się gra „Korytarz zagadek QR”.  Dwadzieścioro dwoje uczestników z kl.5-8, ze smartfonami w dłoniach poszukiwało kodów QR, rozmieszczonych w rożnych miejscach korytarzy budynku B. Należało je zeskanować, rozkodować i rozwiązać krzyżówkę, której hasło-rozwiązanie brzmiało: PIERWIASTEK. Wszyscy gracze rozwiązali krzyżówkę sprawnie i bezbłędnie – gratulacje!
Na koniec odbył się konkurs dla klas siódmych i ósmych pod hasłem „Bądźcie kreatywną klasą i stwórzcie układ okresowy pierwiastków chemicznych”. Układy okresowe, wykonane dowolną techniką oceniło jury w składzie: p. Anna Kędziora, p. Anna Krauze, p. Rosława Kędzierska oraz p. Joanna Zborowska. Nauczycielki przedmiotów przyrodniczych oceniały kreatywność twórców, poprawność merytoryczną oraz estetykę wykonania. A oto wyniki:
I miejsce – klasa 8 a,
II miejsce – klasa 7 a,
III miejsce – klasa 7 b.
Dziękując wszystkim za udział w „URODZINACH UKŁADU OKRESOWEGO”, zachęcam do zgłębiania wiedzy o pierwiastkach, tych odkrytych i tych oczekujących na odkrywców. Może będziecie wśród nich?  Bardzo Wam tego życzę.


Opracowała: Lidia GodziewskaGaleria zdjęć: