Uczniowie z klas: VI c, VI d oraz VIII a postanowili ostatni czwartek tego roku kalendarzowego spędzić poza szkołą. Nie było typowych lekcji w salach szkolnych, ale odbyły się inne zajęcia edukacyjne.
Zaczęli od wizyty w kinie IMAX, gdzie udali się na seans „Dzikie z natury 3D”. Poznali  opowieść o miłości, poświeceniu i nadzwyczajnej więzi miedzy ludźmi i zwierzętami. Głównymi bohaterami filmu były osierocone orangutany i słonie oraz wyjątkowi ludzie, którym udało się je nie tylko uratować i wychować, ale również przywrócić im życie na wolności. Uczniowie z zaciekawieniem śledzili poczynania przybranych matek i ojców, którzy otoczyli ogromną miłością pokrzywdzone przez los zwierzaki.
Kolejne zajęcia nasi podróżnicy odbyli w Centrum Edukacji „Łamigłówka” w Suchym Lesie, a trwały one ponad dwie godziny. Rozpoczęli od wysłuchania wykładu połączonego z  prezentacją na temat: „Matematyka w przyrodzie”. Poznali ciąg liczb, zwany ciągiem Fibonacciego, którego regułę odnaleźć można w budowie wielu wytworów natury. Przeanalizowali, z pomocą prowadzących zajęcia matematyków, budowę niektórych kwiatów, owoców i liści pod kątem zgodności ich budowy z regułą ciągu. Sprawdzili, czy ciąg Fibonacciego kryje się w szyszkach. Mieli możliwość sami dostrzec zależność pomiędzy ilością skrętów a liczbami Fibonacciego, trzymając szyszki w rękach. Poznali także odpowiedź na pytanie: „Skąd pszczoły wiedziały, że ich komórka powinna być w kształcie sześciokąta?”.
Potem była dłuższa przerwa obiadowa dla naszych uczniów, czyli wizyta w McDonaldzie.  Gdy już wszyscy trochę odpoczęli, udali się do Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa „Škoda AutoLab”. Tutaj, podzieleni na trzy grupy, odbyli krótkie zajęcia w czterech strefach. Sprawdzali, m.in. czy są dobrze przygotowani do udzielania pierwszej pomocy, czy potrafią właściwie, czyli bezpiecznie, zapakować bagaże, sprzęt sportowy, a nawet zwykłą butelkę z wodą. Ogromne wrażenie zrobił na uczniach symulator zderzeń pojazdu oraz symulator dachowania – przekonali się, że zapinanie pasów nie jest tylko po to, by nie płacić mandatów, ale przede wszystkim po to, by zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy.
Na koniec zimowej wyprawy na uczniów czekały już tylko przyjemności – jarmark bożonarodzeniowy na poznańskim Starym Rynku. Zapachy pierników, muzyka, kolorowe światełka i choinka sprawiły, że wszyscy poczuli świąteczny, bożonarodzeniowy nastrój. Po zakupach słodkich przysmaków i upominków wrócili do domu. To była długa, ale jakże udana – bogata w program wycieczka.

Opracowały: Danuta Cieślak
   Maria Goldmann
   Monika NadolnaGaleria zdjęć: